Најмалку 34 лица загинаа во воздушен напад на ирачките вооружени сили

Од:

Најмалку 34 лица загинаа, а 46 беа ранети во напад на ирачки воени хеликоптери врз исламистички борци, кои се кријат во две џамии во централниот дел на Ирак, изјавија очевидци, јави ДПА.

Во воздушните напади на ирачката авијација врз џамијата во градот Бајџи, во кој се кријат борци на радикалната групација Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ) се убиени најмалку 31 лице, меѓу кои и припадници на армијата, земени од ИДИЛ како заложници.

Во Тикрит хеликоптерите не ја погодиле целта, при што ракетите паднале надвор од џамијата, усмртувајќи тројца цивили.

Би можело да ве интересира

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Ана Ололовска

Ал-Кадими: Во Ирак веќе не се потребни американски војници за борбата против ИД

Ана Ололовска

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ана Ололовска

Со дрон нападната американска воена база во ирачки Курдистан, нема повредени

Ана Ололовска

Крвав напад на пазар во Багдад, дваесетина загинати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

Жарко Настоски

Leave a Comment

2 × 1 =