Најмалку 21 жртва при лавини во Авганистан

Од:

Најмалку 21 лице загина во серија лавини што вчера ја погодија Дајкунда, централна провинција во Авганистан, соопштија денеска властите.

Според портпаролот на Министерството за вонредни ситуации, седум лица се водат како исчезнати, додека 10 се повредени.

Во лавините се уништени 50 куќи, а жртвите се членови на две семејства.

Спасувачките тимови бараат преживеани. Поголем број патишта се затворени поради опасност од нови лавини.

Оваа зима во тој дел на Авганистан има обилни снежни врнежи, лавини и поплави.

Вкупниот број настрадани во последните неколку месеци изнесува 72 лица.

Би можело да ве интересира

Најмалку двајца загинати во двојна експлозија пред воена болница во Авганистан

Ана Ололовска

Пентагон: Талибанците и натаму имаат блиски врски со Ал Каеда

Ана Ололовска

ОН: Авганистанската војска го гранатираше пазарот во Хелманд „по грешка“

А1он

Помпео апелира талибанците да го намалат насилството во Авганистан

Ана Ололовска

Во напад на пазар во Авганистан загинаа повеќе од 23 лица

А1он

Десет загинати при експлозија на пазар во Авганистан

Ана Ололовска