Најмалку 21 загинати во големите пожари на Урал

Од:

Според последниот извештај, 21 лице загина, а 14 се повредени во пожарите што опустошија делови од планината Урал во Русија.

Во исто време, уништување на стотици станбени згради и принудување на ранливото население да се евакуира.

„Бројот на жртви се зголеми на 21, а може да продолжи да расте“, објави ТАСС.

Шумските пожари се вообичаени за време на доцна пролет и лето, но овој пожар, кој зафати огромни шуми и степи, покрена сомнеж дека се работи за човечка небрежност, пренесува Ројтерс.

Во целата област на 7 мај беше воведена вонредна состојба. Пожарите се проширија и во некои населени места во областа Курган на југот на Русија, поради што рано утринава во погодената област дојде рускиот министер за вонредни ситуации Александар Куренков.

„Овде настана тешка ситуација“, објави министерот Куренков на својот Телеграм канал.

Регионалните истражни органи покренаа кривична истрага за големиот пожар и соопштија дека „ширењето на пожарот станало можно поради потенцијално невнимание на одговорните службеници“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Големиот шумски пожар над Радовиш се приближува до викенд населба

Реактивиран пожарот околу градската депонија острец во Делчево

Предраг Петровиќ

Двајца пожарникари полесно повредени гаснејќи го пожарот над Битола

Предраг Петровиќ

Србија испраќа хеликоптер и седум припадници на МУП за да помогнат во гаснењето на пожарот

Предраг Петровиќ

Разгорен пожарот во реонот Селце – Драгоево, пожарникарите повлечени зашто се слуша пукање на муниција

Локализиран пожарот меѓу селата Дреново и Долно Јаболчиште во Општина Чашка