Најмалку 15 загинати во пад на авион „Антонов“ во Западен Дарфур

Од:

Авион „Антонов“ се урна во суданската провинција Западен Дарфур, пренесоа руските медиуми, повикувајќи се на информација на телевизијата „Ал-Арабија“.

Авионот се урнал веднаш по полетувањето, на пет километри од аеродромот Ал Генеина.

Медиумите јавуваат за најмалку 15 загинати, меѓу кои се членовите на екипажот на авионот.

Би можело да ве интересира

Анкета: Европејците, Кинезите и Американците подготвени помалку да патуваат со авион заради заштита на климата

А1он

Најточни и најбезбедни авиокомпании во светот

Ана Ололовска

Едно лице загина, едно исчезна при падот на авионот во Атланта

Авион се урна во близина на станбен комплекс во Атланта

Два лета пренасочени од аеродромот во Дубаи поради сомнителна активност на дрон

Пластично шише како билет за превоз во Рим

А1он