Најмалку 12 лица загинаа во земјотресот во Авганистан

Од:

Најмалку 12 лица загинаа во земјотресот со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала што денеска го погоди Авганистан.

dobivaj vesti na viber

Жртвите загинале при уривање на покривите на нивните куќи во округот Кадиз во западната провинција Бадгис, информира регионалниот гувернер Мохамед Салех Пурдел.

Земјотресот со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала го погоди Авганистан во 11:40 часот по Гринич. Епицентарот се наоѓал на 40 километри источно од Кала-е-Нау, главниот град на авганистанската провинција Багдис и 141 километри североисточно од Херат, на длабочина од 10 километри.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Авганистан сака да купува гас и нафта од Русија

Ана Ололовска

Талибанците не дозволија Авганистанки да протестираат поради новата одлука околу бурката

Ана Ололовска

Авганистан: Жените треба да носат бурка на јавни места

Ана Ололовска

Тројца пакистански војници загинаа во прекуграничен напад од Авганистан

Ана Ололовска

Талибанци: Во напад на џамија во северен Авганистан загинаа најмалку 33 лица

А1он

Најмалку единаесет убиени, 32 ранети во експлозија во џамија во Авганистан