Најмалку 12 цивили загинаа во двоен воздушен напад во Авганистан

Од:

Најмалку 12 цивили се убиени и над 10 повредени во денешниот двоен воздушен напад врз база на Талибанците во североисточната авганистанска провинција Кондузу, соопштија талибанските власти.

Во исто време претставници на Министерството за одбрана во Кабул тврдат дека повеќе од 40 талибански борци биле убиени во воздушни напади.

Тие не потврдија дека има цивили меѓу жртвите, но рекоа дека истрагата е во тек.

Би можело да ве интересира

Најмалку 15 жртви во стампедо пред конзулат во Авганистан

Ана Ололовска

Најмалку 13 жртви во самоубиствен напад во Авганистан

Ана Ололовска

Десетици илјадници лица ги напуштија домовите поради интензивните борби во Авганистан

Ана Ололовска

Американското воено воздухопловство бомбардирало талибанци

Ана Ололовска

По 20 години војна, САД им го оставаат Авганистан на талибанците

Ана Ололовска

Американската војска соопшти дека повлекувањето од Авганистан ќе зависи од ситуацијата на теренот

Ана Ололовска