Најмалку 11 лица загинаа во пожар во одморалиште во Франција

Од:

Најмалку 11 лица загинаа денеска во пожар што зафати одморалиште за лица со посебни потреби во источна Франција, соопштија властите.

Заменик-обвинителката на Колмар, Натали Килвасер, изјави дека 11 лица загинале во пожар што избувнал во куќа во Винсенхајм, во близина на Колмар, пренесува BFM TV.

Пожарот избувнал утрово околу 6.30 часот, додека инвалидите кои биле на одмор и нивните старатели спиеле во двокатница во градот Винсенхајм, на околу 70 километри јужно од Стразбур.

Би можело да ве интересира

Измамниците во Франција на старите лица им наплаќале од 300 до 2.100 евра за уништување на бубачки

Горан Наумовски

Бомгартнер: Патот по кој треба да се чекори е оној кон ЕУ

Почина жената која беше повредена во пожар во Чачак

Брутално убиен навивач: Му забодеа нож во грб

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Туристи нападнати во близина на Ајфеловата кула, eден загина, двајца се повредени

13 лица загинаа во пожар во хостел во Казахстан

Горан Наумовски