Над 8000 мигранти пристигнале преку Ла Манш во Велика Британија годинава

Од:

Повеќе од 8.000 илегални мигранти пристигнале во Велика Британија преминувајќи го Ла Манш оваа година, покажуваат статистичките податоци.

dobivaj vesti na viber

Од почетокот на 2022 година, 8.393 луѓе пристигнале во Обединетото Кралство откако со мали чамци пловеле по прометните поморски патеки од Франција, покажува анализата на Бритиш Прес Асосиејшн изготвена врз основа на податоците на британската влада, пренесува ДПА:

Ова е повеќе од двојно зголемување во однос на бројот регистриран за истиот период во 2021 година (3.112) и повеќе од шест пати повеќе од бројот забележан во овој период во 2020 година (1.340).

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Лондон опожарен стан и дел од покривот на облакодер

Ана Ололовска

Трас: Велика Британија нема да и се приклучи на Европската политичка заедница

Ана Ололовска

Џонсон: Ќе ја послушам пораката на гласачите

Ана Ололовска

Лидерот на британските ториевци Оливер Дауден поднесе оставка

Ана Ололовска

Џонсон со порака до Г7 и НАТО: Сега не е време за лош мир во Украина

Ана Ололовска

Велика Британија предлага хомосексуалците и бисексуалците да се вакцинираат против мајмунски сипаници

А1он