Моравјецки: Полска ќе поднесе барање за одобрение за испорака на тенкови Леопард во Украина

Од:

Полска ќе поднесе барање за дозвола од германската влада за испорака на борбени тенкови „Леопард“ од германско производство на Украина, најави премиерот Матеуш Моравјецки.

„Ќе побараме такво одобрение, но ова е секундарно прашање“, рече Моравјецки во Познан, западна Полска.

Дури и ако Полска на крајот не добие одобрение од Берлин, рече тој, тие сакаа да дејствуваат во рамките на мала коалиција. „Ако Германците не се во оваа коалиција, ние сепак ќе ги преместиме нашите тенкови во Украина заедно со другите“, додаде Моравјецки.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Американски снајперист во Украина: Мора да го запреме Путин

Холандија и дава уште 400 милиони евра на Украина

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски

ВИДЕО: Русија жестоко нападна неколку украински градови, најтешко погоден Харков

Катерина Ѓуровски

Четири лица загинаа во рускиот напад на Одеса, меѓу кои и 10-годишно девојче

Три лица, меѓу кои две деца, загинаа во напад со дрон во областа Курск