Мерките на ограничување во Германија остануваат до 20 декември, се воведува и задолжително носење маски на отворено

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изјави дека со лидерите на 16 германски држави се договорила ограничувачките мерки против ширењето на коронавирусот да останат на сила до 20 декември, додавајќи дека веројатно тие ќе продоложат и во јануари.

-Бројот на инфекции се уште е преголем, изјави Меркел пред новинарите, но додаде дека мерките ќе бидат олеснети за време на Божиќните празници, пренесоа британските медиуми.

Таа додаде дека во Германија се воведува мерката за задолжително носење маски на отворено, особено на места каде има голема фреквенција на луѓе или во центрите на градовите, пренесуваат британските медиуми.

-Се уште сме далеку од 50 заразени на 100.000 жители во текот на седум дена. Убедена сум и се согласивме дека треба да се стремиме кон таа цел, рече канцеларката.

Британските медиуми потсетуваат дека Германија на 2 ноември воведе нов „локдаун“ со цел да се избори против вториот бран од коронавирусот, кој драматично се прошири низ цела Европа.

Според договорените мерки, на приватните собири во Германија ќе може да присуствуваат до најмногу пет лица, не сметајќи ги децата, додека за Божиќните празници ќе биде дозволено собирањето на најмногу 10 лица.

Би можело да ве интересира

Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

Жарко Настоски

Тренерот на ПСЖ Покетино се зарази со коронавирус

Жарко Настоски

Можеби никогаш нема да го најдеме „нултиот пациент“, велат од СЗО

Жарко Настоски

ВИДЕО: Српскиот епидемиолог Кон се разлути: Јас не сум ничиј подопашник!

Жарко Настоски

Во Косово нови седуммина починати, 296 заболени и 526 излекувани од Ковид-19

Жарко Настоски

Дејвид Кеслер ќе ја предводи програмата за вакцинација во САД, одлучи Бајден

Ана Ололовска