Меркел: Преговорите за Брегзит како квадратура на круг

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел ги спореди денеска обидите за придвижување на преговорите за Брегзит од мртва точка со „пресметување квадратура на круг“, но вети дека до последен момент ќе работи на договорот со кој Велика Британија на уреден начин ќе излезе од ЕУ.
– Тоа што се обидуваме да го договориме наликува на пресметување квадратура на круг и тоа е премногу комплицирано, истакна Меркел.

Таа додаде дека „за уреден британски излез ќе работи до последен момент“, но ЕУ е подготвена и за сценарио на Брегзит без договор.

Германската канцеларка нагласи дека „една работа е веќе сега јасна“, а тоа е дека Велика Британија ќе стане „уште еден конкурент на прагот на Европа“ и затоа „ЕУ мора да биде покомпетитивна и да преземе геополитичка одговорност“.

Би можело да ве интересира

Од 15 јуни германската Влада планира укинување на предупредувањата за патување во ЕУ

Ана Ололовска

Германските сексуални работници бараат дозвола за работа после пандемијата

Ана Ололовска

Мас: Европа мора да ја намали зависноста во здравствениот и енергетскиот сектор

Ана Ололовска

Француско-германски апел за отворање на границите меѓу државите во ЕУ

Ана Ололовска

Меркел в среда за приоритетите со претседавањето со ЕУ

Ана Ололовска

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

А1он