Медведев: Германија се подготвува да почне војна со Русија

Од:

Дмитриј Медведев оцени дека прислушуваниот разговор на офицерите на Бундесверот за можен напад на мостот на Крим укажува дека Германија се подготвува за војна со Русија.

„Обидите разговорот на офицерот на Бундесверот да се прикаже како игра со ракети и тенкови се злонамерна лага. Германија се подготвува за војна со Русија“, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија на својот канал Телеграм.

Според него, никој не знае дали политичкото раководство на Германија и самиот канцелар Олаф Шолц знаеле за разговорот меѓу германските офицери во врска со нападот на мостот на Крим, пренесува РИА Новости.

„Сепак, дури и да не го знаеле тоа, имало многу случаи во историјата кога војската одлучила сама да започне војни или стимулирала такви иницијативи“, смета тој.

Маргарита Симонјан, шефицата на рускиот државен канал РТ, во петокот објави аудио снимка од приближно 30-минутен разговор, во кој, како што објавија медиумите, се слушаат четворица офицери на Бундесверот како разговараат за техничките можности на крстосувачката ракета Таурус и дали германските ракети од крстосувачки технички се способни да го уништат мостот на Крим.

Германското Министерство за одбрана ја потврди автентичноста на снимката од интерниот разговор на четворица офицери на Бундесверот, а Федералната канцеларија за воено контраразузнавање ги иницираше сите неопходни мерки.

Би можело да ве интересира

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

Голема поплава на границата меѓу Русија и Казахстан, десетици илјади луѓе евакуирани

Русија се огласи за нападот на Иран на Израел

Катерина Ѓуровски

Нов воздушен напад во Луганск

А1он

Тројца тинејџери уапсени во Германија под сомнение дека планирале напад

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски