Макрон потврди дека нема да поднесе оставка доколку неговата партија загуби на изборите

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска потврди дека нема да поднесе оставка доколку неговата партија „Преродба“ не победи на вонредните парламентарни избори на крајот на месецот.

„Сакам да ја отфрлам таа идеја на почетокот, бидејќи таа опција никогаш не постоела“, им рече Макрон на новинарите, објави Ројтерс.

Макрон претходно денеска изјави дека распуштањето на францускиот парламент и распишувањето предвремени избори е единствениот можен одговор на добрите резултати што ги постигна екстремната десница на изборите за Европскиот парламент.

Би можело да ве интересира

Макрон: Обидот за атентат врз Трамп е трагедија за демократијата

Макрон: Германија и САД се главните противници на Украина да влезе во НАТО

Макрон ги повика гласачите да се соберат зад „републиканските и демократски“ кандидати во вториот круг

Прелиминарните резултати од изборите во Франција: Десничарите доминираат, потоп на партијата на Макрон

Предраг Петровиќ

Макрон: Војната во Украина е глобален проблем

Макрон: Франција се соочува со многу сериозен историски момент пред изборите