Макрон: Франција и ЕУ мора да донесат структурни одлуки поради климатските промени

Од:

Климатските промени доведуваат до нови пожари, кои ќе ги принудат Франција и Европската унија да донесат „структурни одлуки“, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон.

dobivaj vesti na viber

Структурните промени ќе следат во годините што доаѓаат, рече Макрон за време на посетата на лозарскиот регион Жиронд, кој беше погоден од најголемите пожари во последните 30 години и каде беа уништени околу 20.000 хектари шума.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Повеќе од сто општини немаат вода за пиење во Франција

А1он

Франција погодена од најлошата суша досега, апел до граѓаните да ја користат водата штедливо

А1он

Експлозија во фабрика во Франција, осуммина повредени

Неколку лица повредени во експлозија во фабрика за воени експлозиви во Франција

Рекорден број мигранти во еден ден го преминаа Ла Манш кон Велика Британија

Франција ги укина правилата за Ковид за луѓе кои пристигнуваат во земјата