Макрон: Би ја поддржал Меркел за претседател на Еврокомисијата

Од:

На Европската унија и е потребен силен човек на чело на извршниот орган на блокот, изјави францускиот претседател Емануел Макрон, додавајќи дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел за нов прв човек на Европската комисија.

– Доколку таа го сака тоа, јас би ја поддржал, изјави Макрон, додавајќи дека на Европа и се неопходни нови силни личности.

Меркел минатиот месец изјави дека не сака да ја преземе функцијата претседател на Европската комисија, нагласувајќи дека останува на ставот да замине во политички пензија по истекот на нејзиниот сегашен мандат како германски канцелар.

Ваквиот став на Меркел уследи по предлозите таа да го наследи Жан-Клод Јункер на местото прв човек на Еврокомисијата.

Меркел веќе најави дека за нов претседател на Европската комисија го поддржува германскиот европратеник од редовите на баварската Христијанско социјална унија (ЦСУ), Манфред Вебер, кој е и кандидат за оваа функција на Европската народна партија (ЕПП).

Би можело да ве интересира

Макрон – Мицотакис: Пријателството на Франција и Грција е важно за Европа и иднината на сите

Макрон: На Џонсон е да ја избере судбината на Британија

Ана Ололовска

Пред Г7, Макрон со своја визија за светот

Ана Ололовска

Пожар во болница во Париз, едно лице загина, осуммина повредени

Ана Ололовска

Макрон и Мицотакис денеска ќе се сретнат во Париз

Ана Ололовска

Макрон викендов ќе биде домаќин на Г7

Ана Ололовска