Макрон бара остар одговор против демонстрантите од групата Црн блок

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на „исклучително остар“ одговор против демонстрантите од Црниот блок (припадници на анархистички движења) и оние чии цели се „само уништување и насилство“.

На утрешните првомајски демонстрации во Париз, организирани од синдикатите и Жолтите елеци, се очекуваат околу 2.000 припадници на Црниот блок.

На министерскиот совет, шефот на француската држава, многу јасно назначи дека треба да им се дозволиме на сите да демонстрираат на оваа симболична прослава.

– Но, со цел да го заштитиме ова право да се демонстрира, ние исто така мораме да бидеме исклучително остри против сите оние чии единствени цели се уништување, насилство, агресија, па дури и агресија кон полицијата, изјави портпаролката на францусклата Влада, Сибет Ндије.

Таа додаде дека Макрон сака „одговорот против Црниот блок да биде исклучително цврст“.

Би можело да ве интересира

Во Франција младите се „главни жртви“ на кризата предизвикана со Ковид-19

Ана Ололовска

Макрон шокиран од насилството на видеото каде полицајци претепуваат продуцент

Ана Ололовска

ВИДЕО: Суспендирани тројца француски полицајци откако без причина претепале музички продуцент

Ана Ололовска

Францускиот министер за здравство: Ситуацијата е подобра, но рано е за намалување на мерките

Жарко Настоски

Судењето на Никола Саркози продолжува вo понеделник

Жарко Настоски

Четворица малолетници обвинети за „соучесништво“ во убиството на професорот Самуел Пати

Ана Ололовска