Мајкрософт: Кинески хакери упаднаа во мејловите на американската влада

Од:

Хакери поврзани со кинеската држава од мај тајно пристапувале до е-пошта на околу 25 организации, вклучително и најмалку две американски владини агенции, откри Мајкрософт.

Соединетите Држави го открија хакирањето на сметките на федералната влада „прилично брзо“ и успеаја да спречат понатамошни хакери, рече советникот за национална безбедност на Белата куќа Џејк Саливан во интервју за „Добро утро Америка“ на ABC.

Стејт департментот и американското Министерство за трговија во изјавите рекоа дека тие се меѓу погодените агенции.

Обемот на прекршувањето не беше веднаш јасен, но висок функционер на американската влада им рече на новинарите дека би било неправедно да се спореди со SolarWinds, широката серија на дигитални пробиви откриени кон крајот на 2020 година, за кои беа обвинети руските сајбер шпиони.

„Овој упад не треба да се споредува со SolarWinds“, рече претставникот, нарекувајќи го новооткриениот напад „многу потесен“.

Американски официјален претставник изјави дека не може да ја коментира одлуката на Мајкрософт да го припише хакирањето на Кина.

Мајкрософт во соопштението рече дека хакерската група – наречена Storm-0558 – фалсификувала дигитални токени за автентикација за пристап до веб-пошта сметки што работат на услугата Outlook на компанијата. Активноста започна во мај, соопшти Мајкрософт.

„Како и со секоја забележана активност од страна на актер на нација-држава, Мајкрософт контактираше со сите целни или компромитирани организации директно преку нивните администратори и им даде важни информации за да помогнат во нивната истрага и одговор“, додаде компанијата.

Кинеската амбасада во Лондон го нарече обвинението „дезинформација“, а американската влада „најголемата светска хакерска империја и глобален сајбер крадец“. Кина рутински негира вмешаност во хакерски операции без оглед на достапните докази или контекст.

Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Адам Хоџ, рече дека нарушувањето на безбедноста на „облакот“ на Мајкрософт „влијае на некласифицираните системи“ без да даде детали.

„Официјалните лица веднаш го контактираа Мајкрософт за да го пронајдат изворот и ранливоста во нивната облак услуга“, додаде Хоџ.

Експертите за сајбер безбедност од приватниот сектор рекоа дека новооткриената хакерска активност покажува како кинеските групи ги подобруваат своите сајбер способности.

„Кинеската сајбер шпионажа отиде многу подалеку од тактиките „скрши и зграпчи“ со кои многумина од нас се запознаени“, рече Џон Хултквист, главен аналитичар во американската компанија за сајбер безбедност Мандиант.

Би можело да ве интересира

Загреб: Хакерите ги оставија пациентите без зрачење, а сега се уште бараат откуп за украдените податоци

Горан Наумовски

Руски хакери нападнаа хрватски институции: „Одамна не сме ја посетиле Хрватска“

Предраг Петровиќ

КБЦ Загреб: Не нападнаа хакери, моравме се да исклучиме

Горан Наумовски

Хакери се одмаздиле за смртта на Навални

Горан Наумовски

Голем хакерски напад во Романија, над 100 здравствени установи останаа без интернет

Кинеските хакери имале пристап до одредена американска инфраструктура најмалку пет години