Лукашенко го предупредил Пригожин: „Ќе ве згазат како бубачки“

Од:

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека го предупредил основачот на платеничката група на Вагнер, Евгениј Пригожин дека неговите сили ќе бидат уништени.

„На половина пат ќе ве згазат како бубачки“, раскажа Лукашенко денеска, а пренесе белоруската државна новинска агенција Бета.

„Долго се обидував да го убедам. И на крајот реков: Знаеш, можеш да правиш што сакаш. Но, не ми се лути. Нашата бригада е подготвена да биде преместена во Москва“, рече Лукашенко.

Лукашенко, вели тој, му рекол на Пригожин:

„Оваа ситуација не ја засега само Русија. Не се работи само за тоа дека ова е наша татковина и дека, не дај Боже, овие немири би можеле да ја зафатат цела Русија, а предусловите за тоа беа присутни, ние ќе бидеме следни“.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина

Велика Британија нема да распоредува војска во Украина

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Украина првпат уништен американски тенк Абрамс

Катерина Ѓуровски

Кремљ: Ако Франција испрати војници во Украина, директен конфликт со НАТО е неизбежен

Катерина Ѓуровски