Лизгање на земјиштето во Еквадор: 23 загинати и 38 повредени, се трага по уште 67 исчезнати лица

Од:

Бројот на загинати во лизгање на земјиштето во градот Алауси на Андите во Еквадор се искачи на 23, а потрагата по исчезнатите продолжува. Инцидентот се случил во неделата вечерта во дел од градот кој се наоѓа во провинцијата Чимборазо. Според официјалните податоци, од лизгање на земјиштето биле погодени околу 850 лица, а уништени се 57 згради.

Бројот на загинати постепено се зголемува бидејќи спасувачките служби добиваат пристап до домовите кои беа покриени со големи количини земја. Најмалку 67 лица се уште се сметаат за исчезнати, а 38 лица се повредени.

Еквадорската агенција за катастрофи уште во февруари предупреди на опасност од лизгање на земјиштето во областа Алауси од 247 хектари.

Властите во петокот издадоа слични предупредувања за областите во другите провинции на Андите поради ризикот од поплави и лизгање на земјиштето.

Би можело да ве интересира

Во најголемиот затвор во Еквадор загинаа 12 лица

Измачени тела на три девојки во костими за капење се пронајдени во плиток гроб покрај река

Горан Наумовски

Писмо-бомба експлодира во рака на новинар: Сомнителни пратки пристигнале до повеќе луѓе

Горан Наумовски

ВИДЕО: 12 жртви и стотици повредени во земјотресот во Еквадор

ВИДЕО: Најмалку 12 мртви во земјотресот во Еквадор, урнати згради, уништени автомобили

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Снимка од студио, панична реакција на водителите на земјотресот во Еквадор

Катерина Павлова-Николовска