Лажна е фотографијата на која Путин е клекнат пред кинескиот претседател

Од:

На интернет се појави фотографија на која се гледа како рускиот претседател Владимир Путин клечи пред кинескиот претседател Си Џинпинг, но сигурно таа е само дел од пропагандната војна.

По посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг во Москва како гостин на рускиот претседател Владимир Путин, на интернет се појави необична фотографија која брзо се рашири низ сите социјални мрежи. На спорната фотографија се гледа како Путин клечи пред Си Џинпинг. Се тврдеше дека фотографијата е направена за време на посетата на кинескиот претседател на Русија, но се покажа дека станува збор за лажна слика, пишува „ДВ“.

По детална истрага, утврдено е дека се работи за фотографија која настанала преку програма која користи вештачка интелигенција. На интернет се објавени и бројни показатели кои ја потврдуваат оваа теорија.

Потеклото на фотографијата не можеше да се утврди, но внимателното испитување на фотографијата покажа дека се работи за лажна слика.

Спорните детали се ѓонот од ногата на Путин, неговото уво, увото на Си, а најспорно е непознатото лице кое стои лево од нив. Заклучокот е дека дефинитивно станува збор за лажна фотографија создадена од програма што ја користи вештачката интелигенција.

Би можело да ве интересира

Ликвидирани се киднаперите од истражниот затвор во Ростов на Дон

Заложничка драма во истражниот затвор во Ростовската област

Горан Наумовски

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

Предраг Петровиќ