Лавров: Западот сфати дека молскавична војна со цел да се победи Русија е само илузија

Од:

Не постои можност Русија на кој било начин да биде поразена во конфликтот во Украина, изјави министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров на големата годишна прес-конференција.

„Оние кои не студирале историја, а такви има многу на Запад, а не знаат ни географија, можат да фантазираат за поразот на Русија“, рече Лавров.

Според него, на колективниот Запад му е тешко да признае дека погрешил во врска со Украина, но е свесен за тоа.

Министерот, исто така, нагласи дека Западот разбрал дека Блиц-кригот со цел стратешки да се победи Русија е илузија.

„Оние кои ги отежнуваат преговорите треба да разберат дека колку подолго одолговлекуваат, толку потешко ќе се постигне договор“, рече рускиот дипломат.

– Кога станува збор за безбедносниот договор меѓу Украина и Велика Британија, Русија не гледа ништо што е правно обврзувачко – рече рускиот министер.

Покрај тоа, Лавров истакна дека Русија не е премногу загрижена за прашањето за изборите во Украина.

Тој, исто така, оцени дека украинскиот претседател Володимир Зеленски се повеќе се „одзема од рацете“ на западните патрони.

„Западот, охрабрувајќи го украинскиот претседател Володимир Зеленски да организира избори, сака да го врати на патеката на сопствените интереси. Зеленски се почесто е „киднапиран“ од западни патрони“, посочи министерот.

Шефот на руската дипломатија изјави дека Русија ќе ги постигне целите на специјалната воена операција, пренесува Спутник.

Би можело да ве интересира

Експлодираше гасовод во регионот на Харков

НАТО соопшти дека не ги гледа условите за поканување на Киев во Алијансата

НАТО: Украина да обезбеди војници, ние испраќаме само средства

Горан Наумовски

Би-Би-Си: Убиени се најмалку 50.000 Руси

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

Медиуми: Експлозија на воениот аеродром на Крим, затворен дел од автопатот