Лам: Демонстрантите станаа исклучително себични

Од:

Лидерката на Хонг Конг, Кери Лам, денеска изјави дека демонстрантите кои се обидуваат да го „парализираат“ градот станале исклучително себични и се надева дека сите универзитети и училишта ќе ги повикаат учениците да не учествуваат во насилството.

Лам зборуваше еден ден откако полицијата со огнено оружје рани еден демонстрант, а втор беше запален, што беше една од најдраматичните сцени во текот на петмесечните граѓански немири.

Лам вчера изјави дека насилството ги надминува барањата на демонстрантите за демократија и дека демонстрантите сега им се непријатели на луѓето, пренесуват британските медиуми.

Би можело да ве интересира

Полицијата во Хонг Конг повторно употреби солзавец

Ана Ололовска

Во Кина уапсен бизнисмен од Белизе поради поддршка на протестите во Хонг Конг

Ана Ололовска

Хонг Конг: Заврши блокадата на Политехничкиот универзитет

Ана Ололовска

Илјадници активисти и приврзаници на самостојноста на Хонг Конг присуствуваа на собир за благодарност кон САД

Ана Ололовска

Кина протестира против американскиот Закон за човековите права во Хонг Конг

Ана Ололовска

Трамп го потпиша Законот за поддршка на демонстрантите во Хонг Конг

Ана Ололовска