Лајен: ЕК ќе даде уште 200 милиони евра за украинските бегалци и протерани

Од:

На меѓународната донаторска конференција во Варшава, Европската комисија објави пакет помош од 200 милиони евра за украинските бегалци и раселени лица.

dobivaj vesti na viber

-Денеска се собравме со јасна цел: да го поддржиме храбриот украински народ, кој се бори против агресорите и за својата слобода, рече претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен.

Таа, во име на Комисијата, вети 200 милиони евра помош.

На минатомесечната донаторска конференција за раселени и протерани Украинци внатре и надвор од земјата, ветената помош достигна 9,1 милијарди евра.

-Знаеме дека ќе биде потребно повеќе и ќе продолжиме да и помагаме на Украина“, додаде таа.

Околу осум милиони луѓе, од кои две третини се деца, се депортирани од Украина од почетокот на руската агресија, а повеќе од 5,3 милиони Украинци најдоа засолниште во ЕУ и соседните земји.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина: Најголема размена на воени заробеници од почетокот на руската инвазија

А1он

Ердоган смета дека е можно да се отвори коридор за извоз на жито од Украина

А1он

ЕУ сака компромис со Москва за Калининград за да избегне уште еден конфликт

Милановиќ: Никаде не пишува дека Србија мора да го признае Косово

Во ЕУ минатата година зголемен бројот на барања за азил

Ана Ололовска

Најмалку 10 лица загина при руски напад врз трговски центар во Кременчук

А1он