Лајен: ЕК ќе даде уште 200 милиони евра за украинските бегалци и протерани

Од:

На меѓународната донаторска конференција во Варшава, Европската комисија објави пакет помош од 200 милиони евра за украинските бегалци и раселени лица.

-Денеска се собравме со јасна цел: да го поддржиме храбриот украински народ, кој се бори против агресорите и за својата слобода, рече претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен.

Таа, во име на Комисијата, вети 200 милиони евра помош.

На минатомесечната донаторска конференција за раселени и протерани Украинци внатре и надвор од земјата, ветената помош достигна 9,1 милијарди евра.

-Знаеме дека ќе биде потребно повеќе и ќе продолжиме да и помагаме на Украина“, додаде таа.

Околу осум милиони луѓе, од кои две третини се деца, се депортирани од Украина од почетокот на руската агресија, а повеќе од 5,3 милиони Украинци најдоа засолниште во ЕУ и соседните земји.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ISW: Украинската контраофанзива предизвикува загриженост во рускиот информативен простор

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски

Схинас: Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор – отворање на кластерите, по уставните измени

Горан Наумовски

Борел: Со менување на Уставот нема да се загуби македонскиот идентитет

Орце Костов

Борел доаѓа во Скопје со порака до македонската влада: корупцијата сериозно го „минира“ условениот датум на преговорите

Петар Клинчарски

ЕУ ги продолжи санкциите против Русија за уште шест месеци