Кремљ тврди: Соборени 38 беспилотни летала над Крим

Од:

Руското МНР трвди дека руските системи за воздушна одбрана уништиле најмалку 38 беспилотни летала лансирани од Украина над Крим.

Претходно имаше информации дека поморскиот сообраќај кај Крим е привремено во прекин, после неколку силни експлозии.

Засега е во прекин сообраќајот на мостот кој го поврзува Крим со руското копно.

Би можело да ве интересира

Холандија и дава уште 400 милиони евра на Украина

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски

Четири лица загинаа во рускиот напад на Одеса, меѓу кои и 10-годишно девојче

Три лица, меѓу кои две деца, загинаа во напад со дрон во областа Курск

Швајцарија организира мировна конференција за Украина на 15 и 16 јуни

Украинските пратеници во прво читање го одобрија предлог-Законот за регрутирање на осуденици