Кремљ: Путин нема да му го честита на Бајден американскиот Ден на независност

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска нема да му го честита Денот на американската независност на американскиот претседател Џо Бајден поради „непријателските“ потези на САД кон Москва, соопшти денеска Кремљ.

dobivaj vesti na viber

„Честитките за овој ден не би биле соодветни. Причината е непријателската политика на Соединетите држави“, изјави денеска за новинарите портпаролот на Владимир Путин, Дмитриј Песков.

Да потсетиме, од почетокот на руската инвазија на Украина, Џо Бајден најостро ги осуди постапките на Русија и нејзиниот претседател Путин, кого го нарече воен злосторник и рече дека „не може да остане на власт“.

Би можело да ве интересира

Американски медиуми: Можно е Бајден да најави кандидатура за реизбор порано од вообичаеното

Ана Ололовска

Валас: Малку е веројатно дека Путин ќе успее да ја окупира Украина

Рејтингот на Бајден на највисоко ниво од почетокот на јуни

А1он

Бајден потпиша: САД го ратификуваа влезот на Финска и на Шведска во НАТО

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Бајден се бори да си ја облече јакната и бара помош од првата дама

А1он

Можна средба на Путин и Зеленски на самитот Г20

А1он