Кремљ: Односите меѓу Москва и Вашингтон ќе останат лоши без оглед на резултатите од изборите во САД

Од:

Односите меѓу Москва и Вашингтон ќе останат лоши без оглед на резултатите од среднорочните избори во САД, соопшти денеска Кремљ.

– Овие избори, во суштина, не можат ништо да променат. Нашите односи засега се лоши и ќе останат такви, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Според прелиминарните резултати од изборите, Републиканската партија е на пат да ја преземе контролата врз Претставничкиот дом од Демократската партија.

Гласачите во Америка вчера ги избраа сите 435 членови на Претставничкиот дом на Конгресот и избраа 35 од 100-те членови на Сенатот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ослободена е невината жена која поминала 43 години во затвор во САД

Горан Наумовски

Во Лос Анџелес е издадена наредба за евакуација поради ширење на шумски пожар

(ВИДЕО) Избегната трагедија во забавниот парк Оукс: Се расипа „нишалото“, посетители висеа на 30 метри висина

Смит: И се заблагодарувам на Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Горан Наумовски

Ројтерс: Се намалува бројот на илегални преминувања на мексиканско-американската граница

САД: Четири лица се повредени кога мал авион паднал во двор на куќа во Денвер