Користењето на солзавец забрането во Денвер

Од:

Окружниот суд во Денвер и забрани на полицијата да користи солзавец, гумени куршуми и друго несмртоносно оружје и средства против учесниците во граѓанските протести во главниот град на државата Колорадо.

Привремената забрана е донесена откако е поднесена тужба во Окружниот суд од страна на претставници на протестите кои се жалеа дека полицијата употребила прекумерна сила за време на граѓанските демонстрации предизвикани од смртта на Џорџ Флојд за време апсење во Минеаполис.

Според локалните медиуми, за време на протестот во Денвер, најмалку едно женско лице се здобило со тешка повреда на окото која и била нанесена од страна на полицаец.

Би можело да ве интересира

Над 15.000 новозаразени лица со Ковид-19 за едно деноноќие во Флорида

А1он

Си-ен-ен: Трамп предложи продажба на Порторико по ураганот Марија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку 21 повреден во пожар на американски воен брод во Сан Диего

Ана Ололовска

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

Ана Ололовска

Кремљ: Односите Русија – САД никогаш не биле на пониско ниво

Ана Ололовска

Млад жител на Тексас починал откако учествувал на „коронавирус забава“

Ана Ололовска