Кокаинска војна во Белгија: Им украле 1,2 тони дрога, па киднапирале нарко-бос

Од:

Белгиската полиција трага по членови на криминална група од Србија, која го киднапираше Мохамед Азаи (49) од Антверпен, познат како Лобања, под сомнение дека е вмешан во кражба на тон кокаин вреден околу 25 милиони евра.

Како што пишуваат белгиските медиуми, Лобања бил киднапиран на 22 февруари и оттогаш неколку пати бил виден жив на видеата објавени од киднаперите, а последен пат било објавено негово видео на 1 март, кога тој вели: „Сега е 1 март, уште сум жив. Ве молам, пратката мора да се врати!“.

Во претходните две видеа, кои стигнаа до медиумите, киднапираниот вели дека „Кралот и Смајли украле еден тон кокаин“.

Мохамед Азаи бил киднапиран на паркингот на бензинска пумпа на автопатот во близина на Антверпен, каде што бил „фатен“ од безбедносните камери. Наводно, тој дошол таму на средба со луѓе кои се занимаваат со шверц на кокаин. Медиумите пишуваат дека тој има јужноафриканско потекло и го означува како еден од „јужноафриканските нарко босови“.

Би можело да ве интересира

На преминот „Табановце“, уапсени странци кои криеле дрога

Полицајци случајно ги виделе како разменуваат нешто – по претрес најдени хероин, марихуана, амфетамини…

А1он

(ВИДЕО) Притвор за три групи дилери од Арачиново – Едни набавувале дрога, други наоѓале зависници и добивале процент

Анита Петровска Рајковиќ

Нова дрога се шири низ Лос Анџелес: Дилерите мешаат лекови за животни со кокаин и хероин, а луѓето шетаат низ градот како зомби и лежат по улиците

Уапсени шефовите на балкански нарко-картел: Шверцувале 7 тони кокаин

ВИДЕО: 105 килограми кокаин скриен во три контејнери со банани, грчката и македонска полиција разбија меѓународна мрежа за трговија со дрога

Горан Наумовски