Кирби: Ако не ја поддржиме Украина, американските безбедносни и економски интереси ќе претрпат голема штета

Од:

Доколку САД не ја поддржат Украина во борбата против Русија, тоа би предизвикало голема штета на американските економски и безбедносни интереси, изјави портпаролот на Белата куќа.

„Ако (рускиот претседател Владимир) Путин ја освои Украина, тој стои на прагот на НАТО. И како што реков пред некој ден, ако мислите дека цената за поддршка на Украина е висока сега, размислете колку ќе биде не само во пари, туку и и во американска крв, ако треба да почнеме да постапуваме според нашите обврски од членот пет“, рече советникот за национална безбедност на Белата куќа Џон Кирби на брифингот со новинарите.

Кирби рече дека политичката контроверза околу помошта за Украина е „голем подарок за Владимир Путин“, соопшти Стејт департментот.

„Тој смета на овој развој од почетокот на оваа војна. Ако се грижите за нашата национална безбедност, треба да го видите Путин онаков каков што е, треба да ја видите Русија онаква каква што е и да разберете дека и помагате на Украина. „Им помагате да победат во оваа војна која е во голема мера во нашите национални безбедносни интереси и националните безбедносни интереси на сите наши сојузници во Европа“, рече Кирби.

Членот пет од Северноатлантскиот договор бара од земјите-членки да ги сметаат вооружените напади врз која било земја-членка како напади врз целата Алијанса и да обезбедат итен воен одговор.

Би можело да ве интересира

Путин: Во 2023 година Русија ќе ги надмине сите земји од Г7 во однос на економскиот раст

(ВИДЕО) Путин: НАТО подготвува напад на Русија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Владимир Кара-Музра – новото лице на отпорот против Путин

Катерина Ѓуровски

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина