Кинеските власти се обидуваат да ги задушат протестите против Ковид-19

Од:

Државните медиуми прават се за да ги спречат луѓето да дознаат за протестите во земјата.

Кинеската државна машинерија се обидува да спречи да се видат сцени од протести во неколку кинески градови.

Во текот на викендот избувнаа демонстрации низ целата земја како одговор на тригодишното заклучување на коронавирусот.

Списокот на забранети зборови поврзани со протести се проширува, а се прават обиди да се цензурира наративот и на домашна и на странска платформа.

Протестите се ретки во Кина, но тие беа помасовни и започнаа откако минатата недела десет лица загинаа во пожар во градот Урумчи.

Многумина веруваат дека жителите не можеле да се спасат од пожарот поради ограничувањата за ковид, што властите го негираат.

Како што е генерално случајот со протестите во Кина, кинеските медиуми не ги спомнуваат.

Во изминатите неколку дена имаше помалку извештаи за нови случаи на корона вирус, а медиумите одлучија да се фокусираат на оптимистички приказни како што се најновите достигнувања на Кина во вселената.

Државните медиуми ги игнорираат сцените на протести објавени на платформи како Твитер, кои се споделуваат низ целиот свет, пренесе Б92.

Би можело да ве интересира

Надеж во справувањето со Ковид-19: Имунолошката меморија сугерира крај на пандемијата

А1он

Годинава го означи почетокот на крајот на пандемијата на Ковид-19, што не очекува во 2023 година

А1он

Твитер ги укина мерките за борба против дезинформациите за Ковид-19

Катерина Ѓуровски

ЕК: Ковид-19 да се смета за професионална болест во релевантните сектори

А1он

ВИДЕО: Полицијата ги запира луѓето во Шангај и ги брише фотографиите од протестите од нивните телефони

А1он

ЕУ го одобри Евушелд на Астра Зенека за лекување на Ковид-19

А1он