ЕУ го одобри Евушелд на Астра Зенека за лекување на Ковид-19

Од:

Астра Зенека денеска соопшти дека нејзиниот комбиниран лек со антитела со долго дејство за пациенти со Ковид-19, Евушелд, е одобрен во Европската унија за лица на возраст од 12 години и постари.

dobivaj vesti na viber

Одобрувањето на Европската комисија е засновано на резултатите од третата фаза од студијата за Евушелд, соопшти британско-шведската фирма.

Резултатите покажаа дека една доза Евушелд обезбедува клинички и статистички значајна заштита од развивање на тешка клиничка слика на Ковид-19 или смрт кај нехоспитализирани возрасни лица кои имале благи до умерени симптоми седум дена или помалку.

Евушелд доби дозвола за ставање во промет во ЕУ за превенција од пред-изложеност на Ковид-19 кај возрасни и адолесценти на почетокот на оваа година, и веќе е достапен во повеќето земји во Европа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Србија повторно е единствената во регионот што не ги почитуваше мерките на ЕУ поради Украина

А1он

ЕУ го повлече грантот од 28 милиони евра за пристаништето Драч

А1он

ЕУ ќе обезбедува училишни автобуси за Украина

А1он

Стапката на доверба во вакцинацијата бележи благо подобрување во ЕУ

А1он

„Политико“: ЕУ замрзна руски имот во вредност од 68 милијарди евра

А1он

ЕУ покренува сателитски интернет систем вреден шест милијарди евра

А1он