Кинески хакери осомничени за хакирање на стотици организации ширум светот

Од:

Кинески хакери за кои се верува дека стојат зад Кина се осомничени дека искористиле безбедносна дупка во безбедносен уред за е-пошта за да ги пробијат мрежите на стотици организации од јавниот и приватниот сектор ширум светот, од кои речиси една третина се владини агенции, вклучително и министерствата за надворешни работи, соопшти денеска фирма за сајбер безбедност Mandiant.

Во нивниот блог пост, Mandiant во сопственост на Google изрази „силно верување“ дека групата што ја искористила ранливоста на софтверот во Mail Security Gateway на Barracuda Networks била ангажирана во „шпионска активност со поддршка на Народна Република Кина“.

Хакерите испратија е-пошта со „заразени“ прилози за датотеки за да добијат пристап до уредите и податоците на одредени организации, изјавија од Mandiant.

Од тие организации, 55 отсто биле од Америка, 22 отсто од Азија и Пацификот и 24 отсто од Европа, Блискиот Исток и Африка, а на удар биле министерства за надворешни работи во Југоисточна Азија, канцеларии за надворешна трговија и академски организации во Тајван и Хонг Конг, пренесува АП.

Mandiant вели дека хакерите барале е-пошта на луѓе кои работат за владата за прашања од политички или стратешки интерес за Кина.

Американската влада го обвини Пекинг дека е нивна главна закана во сајбер шпионажата.

Кина, од друга страна, тврди дека САД се вклучени и во сајбер шпионажа против неа, хакирање на компјутерите на нејзините универзитети и компании.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зголемување на пневмониите во Кина, болниците полни со деца: Нема нови вируси соопшти СЗО

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Пожар избувна во деловна зграда во Кина, 26 мртви

Катерина Ѓуровски

Силен земјотрес ја погоди Кина

Потег на Кина кој може да има сериозно влијание на војната меѓу Русија и Украина

Катерина Ѓуровски

Кина бара гаранции за правата на Палестинците

Путин во Кина