Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирус

Од:

Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти.

Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

Во провинцијата Хубеи, епицентарот на епидемијата, во текот на вчерашниот ден починаа 106 луѓе, од кои 90 во градот Вухан.

Би можело да ве интересира

Позната болница на Менхетен моли за донации, оброци, опрема

Ана Ололовска

На Филипините 3.256 заразени со коронавирусот, 152 починати

Ана Ололовска

Во Словенија потврдени 20 нови случаи на коронавирусот

Ана Ололовска

Во Бугарија досега за Ковид-19 се направени 15.899 тестови

Ана Ололовска

Рохани: Наскоро продолжуваат економски активности со низок ризик

Ана Ололовска

Во Токио повеќе од илјада заразени со новиот коронавирус

Ана Ололовска