Кина ја нарече Америка земја која ги крши правилата

Од:

Кина остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ја Америка унилатерален насилник и земја која ги крши правилата.

Кинескиот амбасадор во СТО, Ли Ченганг, рече дека Вашингтон го информирал за својата намера да поднесе жалба на неодамнешната одлука на СТО, според која американските царини за метал ги прекршуваат глобалните правила.

„Ова вознемирувачко однесување на Америка јасно ја наслика сликата на таа земја како унилатерален насилник, земја која ги крши правилата и го нарушува синџирот на снабдување“, рече тој, според копија од говорот што ја виде Ројтерс.

СТО донесе големи пресуди против Америка во последниве недели, вклучително и пресудата за метали во која беше вклучена Кина и посебен спор со Хонг Конг околу етикетирањето.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во САД беснеат торнада, има и загинати, снимките се како од филм

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Серија моќни торнада ги погодија САД: За време на концерт се урна покрив на театар

Ана Ололовска

Бразилскиот претседател Лула кон средината на месецот патува во Кина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трагична мигрантска приказна: Шест тела пронајдени во река на границата меѓу Канада и САД

Русија усвои нова стратегија за надворешната политика: САД и Западот се егзистенцијална закана за Москва

Пукање на колеџ во Северна Каролина, напаѓачите се во бегство