Кина и се закани на Германија поради средбата на Маас со Вонг

Од:

Кина официјално го повика германскиот амбасадор во Пекинг и се закани со негативни последици за билатералните односи, откако министерот за надворешни работи Хајко Маас се сретна со лидерот на протестите во Хонгконг Џошуа Вонг.

Кинескиот амбасадор во Берлин, Ву Кен, рече дека Пекинг го „изразил своето длабоко незадоволство“ од „инцидентот“, осврнувајќи се на средбата меѓу Маас и Вонг.

Германското Министерство за надворешни работи потврди дека германскиот амбасадор бил повикан на состанок во кинеското Министерство за надворешни работи.

Ву рече дека кинеската Влада во неколку наврати побарала на Вонг да му биде забранет влез во Германија. Тој додаде дека состанокот ќе има негативни последици за билатералните односи меѓу Кина и Германија.

– Сакам да истакнам дека Хонгконг и припаѓа на Кина и оти работите што се случуваат во Хонгконг се предмет на домашната политика на Кина, рече Ву.

Џошуа Вонг, лидерот на продемократското движење во Хонг Конг, денеска во германската Влада во Берлин јавно го осуди полициското насилство и злоупотреба на службената должност за време на актуелните повеќемесечни демонстрации во овој полуавтономен кинески град, јави ДПА.

На прес-конференција во Берлин, Вонг изјави дека Германија треба да престане да извезува полициска опрема на владата во Хонгконг сè додека протестите траат и додека таа опрема се користи против демонстрантите.

– Акциите зборуваат погласно од зборовите, рече Вонг.

Тој, исто така, од германската Влада побара да ги прекине трговските разговори со Кина сè додека на дневен ред не се стават и прашањата за човековите права. Тој рече дека и санкциите треба да се земат предвид.

Лидерот на протестот во Хонгконг уште кажа и дека на средбата со германскиот министер за надворешни работи, Хајко Маас, во понеделникот, ги изразил овие свои барања, што Кина во меѓувреме остро ги критикуваше.

Вонг е во посета на Берлин на покана на весникот „Билд“. Тој пристигна во германската престолнина во понеделникот вечерта и меѓудругите разговараше и со Маас, на настан што весникот го организираше во ресторан на покривот од германскиот Парламент.

Неговата посета на Германија беше одложена за еден ден откако тој беше приведен на аеродромот во Хонгконг за наводно кршење на условите за кауција.

Клучната фигура во антивладините протести во Хонгконг подоцна беше ослободен откако судот ги процени условите за кауцијата и му дозволи да го реализира претходно планираното патување и оцени дека неговото апсење било неосновано.

– Хонгконг е новиот Берлин во новата Студена војна, кажа Вонг на денешната средба со новинарите.

Би можело да ве интересира

Германскиот министер за здравство за вакцината: Не е важно кој е прв, туку дали е ефикасна

А1он

Во Кина откриени пакети со шкампи од Еквадор, контаминирани со коронавирус

А1он

Цел школски клас во Берлин во изолација откако ученик се заразил со коронавирус

А1он

Германија: Родители тужат училишта поради обврската за носење маски

А1он

Над половина од работниците од Западен Балкан во Германија се стручна работна сила

А1он

Трамп за кинескиот претседател: Ми се допаѓаше, но сега не се чувствувам така

А1он