Киднаперите на тројцата Холанѓани грабнати во Нигерија бараат десет милиони откуп

Од:

Киднаперите на тројцата Холанѓани во реонот на делтата на реката Нигер во Нигерија бараат десет милиони евра откуп за нивното ослободување, соопштија претставници на нигериските власти.

Тројцата киднапирани Холанѓани собирале материјали за подготовка на документарен филм и серија од публикации за реонот на делтата на реката Нигер.

Од нив Ерхард Леферс и Мариане Вос работеле за холандското издаваштво, а Јан Гронендејк е режисер на документарни филмови. Тие не биле со обезбедување, туку само со двајца Нигеријци, кои биле ослободени од грабнувачите непосредно по киднапирањето.

Според нигериската полиција исламистите од Боко Харам можеби стојат зад киднапирањето.

Би можело да ве интересира

Холандскиот премиер го прекина одморот поради зголемен број заразени од Ковид-19

А1он

Песни од македонската поетеса Љубинка Давидовска на светски конкурс во Холандија

А1он

Уапсени двајца патници кои одбиле да носат маски во авион

А1он

Амстердам и Ротердам воведоа задолжително носење заштитни маски

А1он

Холандската влада не препорачува носење заштитни маски

А1он

Две лица загинаа при уривање на холандски воен хеликоптер

Ана Ололовска

Leave a Comment

12 + ten =