Хакерски напад на Европскиот парламент кој денеска ја прогласи Русија за „спонзор на тероризмот“

Од:

Веб-страницата на Парламентот на ЕУ е под кибер напад по гласањето со кое Русија е прогласена за држава „спонзор на тероризмот“, поради војната против Украина и уништувањето на цивилната инфраструктура на земјата.

Гласањето се одржа претходно денеска, при што Парламентот на ЕУ ги обвини руските сили за злосторства за време на војната против Украина.

Потегот на европските законодавци е симболичен политички чекор без правни последици.

Веб-страницата на Европскиот Парламент во моментов е „под напад однадвор“.

Тимовите на ЕП работат на решавање на овој проблем што е можно побрзо.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Марк Ангал е нов потпретседател на ЕП на местото на Ева Каили

А1он

Запленети околу 1,5 милиони евра во истрагата за корупција во Европарламентот

А1он

ЕП ја разреши потпретседателката Каили

А1он

Европскиот парламент почна процедура за смена на Каили која е уапсена поради корупција

Ана Ололовска

ЕП и ЕУ усвоија „Механизам за прилагодување на границите на јаглеродот“

Ана Ололовска

Нови рации во истрагата за корупција во Белгија, претрес и во Европскиот парламент

Ана Ололовска