Кејт Мидлтон прва принцеза од Велс после покојната Дијана

Од:

Британскиот крал Чарлс Трети вчера ги прогласи својот најстар син принц Вилијам и неговата сопруга Кетрин за принц и принцеза од Велс, титули кои претходно ги имаа кралот Чарлс и неговата поранешна сопруга Дијана.

Во своето прво обраќање до нацијата како суверена и прво по смртта на кралицата Елизабета Втора, тој изјави дека Вилијам ќе го наследи како војвода од Корнвол и ќе ја преземе одговорноста за Војводството Корнвол, пренесува Би-Би-Си.

Новиот британски крал рече дека е горд што го прогласил Вилијам за принц од Велс. Така, сопругата на принцот Вилијам стана првата принцеза од Велс по смртта на принцезата Дијана во 1997 година.

Дијана ја задржа титулата принцеза од Велс по разводот со Чарлс во 1996 година, до нејзината смрт. Иако втората сопруга на Чарлс, Камила, ја наследи титулата на Дијана со брак во 2005 година, но таа не сакаше да ја користи поради нејзината поврзаност со непокајаната принцеза и се претстави како војвотката од Корнвол.

Би можело да ве интересира

Кејт Мидлтон блескаше како полковник на ирската гарда, а принцот Вилијам призна: „Повторно нема да можам да пијам половина литар пиво“

ВИДЕО: Жена од Северна Ирска и се обрати на Кејт Мидлтон: Оди си во својата земја, Ирска им припаѓа на Ирците

А1он

(ВИДЕО) Кејт Мидлтон ги откри потресните зборови на принцот Луис по смртта на кралицата

Принцот Вилијам и Кејт изразија поддршка за Украина

Ана Ололовска

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам планираат патување во САД

Ана Ололовска

Кејт Мидлтон во златен фустан на премиерата на „Не е време за умирање“

Ана Ололовска