ЈУЖНА АФРИКА: Минибус пропадна во река, десет деца загинаа

Од:

Возачот изгубил контрола над минибусот помеѓу градовите Лејдисмит и Бергвил, на истокот на земјата, возејќи група ученици кои се враќале од спортскиот ден во Лејдисмит.

Портпаролот на полицијата, Винсент Мдунге, изјави дека во несреќата загинале десет деца и едно возрасно лице, најверојатно возачот.

Несреќата ја предизвикала крава во која удрил минибусот, по што слетал во реката.

И покрај тоа што има добра патна инфраструктура, патиштата во Јужна Африка се меѓу најопасните во светот, со приближно 13 илјади загинати годишно.

Би можело да ве интересира

Избегната голема несреќа во Полска, полициско возило удри во спасувачки хеликоптер на автопат

(ВИДЕО) Голема несреќа во Мексико: Силен ветер ја сруши бината на предизборен митинг, има мртви

Едно лице почина, а друго се бори за живот по повреди добиени во лифт во угостителски објект во Штип

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

(ВИДЕО) Автобус полн со патници падна во река во Санкт Петербург

Горан Наумовски