Јапонија: Во тек потрага по севернокорејски брод

Од:

Јапонските власти денеска покренаа потрага по севернокорејскиот рибарски брод, кој потона во Јапонското Море.

Друг севернокорејски брод, по телефон ги известил поморските власти на Јапонија дека брод потонал во северниот дел на морето, во местото познато и како Јамато Шелоус, соопшти портпаролот на јапонската крајбрежна стража.

Судбината на екипажот на потонатиот брод е непозната.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја одби учество на самит на АСЕАН

Ана Ололовска

Биган: Прозорецот за преговори на Пјонгјанг со САД сè уште е отворен

Северна Кореја ги повика САД да се откажат од „непријателската политика“

Абе со најдолг премиерски стаж во Јапонија

Ана Ололовска

Северна Кореја не сака бесмислени разговори со САД

Ана Ололовска

„Форин полиси“: Трамп бара од Токио 8 милијарди долари за оставање на американските војници во државата

Ана Ололовска