Јапонија: Регистрирано истекување нафта во нуклеарна централа по земјотресот

Од:

Јапонската нуклеарна централа денеска објави дека имало истекување нафта откако земјата на 1 јануари ја погоди силен земјотрес со јачина од 7,6 степени во регионот Хокурику, при што загинаа повеќе од 120 луѓе.

Електраната Сика се наоѓа на 65 километри од епицентарот на земјотресот и веќе има пријавено повремени прекини на електрична енергија, истекување на нафта во трансформаторите и излевање на вода од базенот за складирање гориво на искористениот нуклеарен реактор, објави Скај њуз.

Денеска е забележана нафтена дамка со димензии од пет до 10 метри како лебди на површината на морето во близина на електраната, соопшти Хокурику електрик.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6,1 степен ја погоди Јапонија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Седуммина мртви во превртениот танкер кај Јапонија

ВИДЕО: Кај Јапонија се преврте танкер

Катерина Ѓуровски

Јапонија влезе во рецесија, Германија стана трета најголема економска сила

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Повеќе од 14.000 луѓе се без дом еден месец по земјотресот во Јапонија