Извештај: Следењето десничарски радикали во Германија е се потешко

Од:

Германската агенција за државна безбедност е соочена со се поголеми тешкотии при надгледување екстремисти во државата. Тоа се нагласува во извештај објавен од весникот Велт ам зонтаг.

Припадниците на екстремната десница во Германија се послабо организирани и тоа го отежнува нивното следење, во додава во извештајот на Федералната служба за заштита на Уставот.

Во исто време поголемите екстремистички групи веќе немаат големо влијание и како главни играчи се споменуваат „мали групи и индивидуи без особено сложена органзиација“.

Радикализацијата сега се врши пред се онлајн во социјални мрежи и чет-групи, и тој фактор го прави следењето „многу потешко од порано“. Според документот цитиран од весникот, различни екстремно-десничарски движења кои немаат контакти со останатите, имаат потенцијал за извршување терористички акции.

Би можело да ве интересира

Меркел: Германските работодавачи итно бараат квалификувана работна сила

Ана Ололовска

Грета објави слика на која седи на под во воз, од германската железница реагираа – Имаше седиште во прва класа

Ана Ололовска

Стара воена муниција и плински боци пронајдени во станот кој експлодира во Германија

Ана Ололовска

Едно лице загина, десетици повредени во експлозија во зграда во Германија

Ана Ололовска

Експлозија во зграда во Германија, најмалку 25 повредени

Ана Ололовска

Германија: Одлуката на Русија за протерување на дипломатите е неправедна

Ана Ололовска