Израелската армија урна куќи на осомничени палестински напаѓачи во Западен Брег

Од:

Израелската армија денеска урна куќи на двајца палестински напаѓачи осомничени за убиство на чувар во еврејската населба Ариел во окупираниот Западен Брег.

dobivaj vesti na viber

Вјачеслав Голев беше убиен на влезот на еврејската населба на 29 април, а одговорноста за нападот ја презеде палестинската екстремистичка група Хамас. Армијата подоцна ги уапси осомничените напаѓачи, а денеска соопшти дека им ги демолира куќите во селото Карават Бани Хасан. При уривањето армијата се соочила со насилен протест на Палестинците кои фрлале запаливи бомби и палеле автомобилски гуми.

Според израелските медиуми во протестите учествувале стотици Палестинци, но нема повредени војници.

Палестинските медиуми објавија дека куќата на Јахја Мареи била урната со експлозив, а на Јусеф Самих Аси со булдожери.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Примирјето ја издржа ноќта, Палестинците објавија дека има над 40 жртви

Сирени вечерва во Тел Авив и неколку други израелски градови, „Исламски џихад“ не сака примирје и се заканува

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Се зголемува бројот на жртвите во Газа – убиен е еден од водачите на Исламскиот џихад

Горан Наумовски

Сирени во Тел Авив за прв пат по последната ескалација на насилството во Појасот Газа

Горан Наумовски

Египет предложи привремен прекин на огнот меѓу Израел и Исламски џихад