Израел: Затворени плажи на Медитеранот поради излевање на нафта

Од:

Израелските власти наложија да се затворат плажите на израелскиот медитерански брег поради излевање на нафта од една платформа.

Официјални претставници сметаат дека овој инцидент претставува најголема еколошка катастрофа во која стотици тони нафта се излеале покрај израелското крајбрежје во должина од над 170 километри.

Активисти на еколошките организации пријавиле дека е пронајден угинат кит, кој морето го исфрлил на брегот во јужниот дел на Израел, нагласувајќи дека е утврдено оти животното настрадало од труење со нафта.

Доброволци денеска се пријавија да помогнат во чистење на загадениот брег, а локалните медиуми објавија дека е побарана и медицинска помош поради интоксикација со отровно испарување.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху посети денеска една од загадените плажи и ја пофали работата на Министерството за заштита на животната средина.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху мандатар за состав на нова израелска влада

Продолжува судскиот процес против Нетанјаху

Израел ги предупреди граѓаните на ирански напади

Ана Ололовска

Најмалку новозаразени со Ковид-19 во Израел во последните девет месеци

Ана Ололовска

Медиуми: Дали Палестинци ќе одлучат за новиот израелски премиер?

Ана Ололовска

Израел досега ревакцинираше над половина од населението, животот се враќа во нормала

Ана Ололовска