Израел евакуира 28 градови на границата со Либан

Од:

Израел најави евакуација на жителите кои живеат во 28 градови во близина на границата со Либан. Според израелското Министерство за одбрана, Израелците кои живеат на нешто повеќе од 2 километри од Либан, биле замолени да одат во куќи за гости на други места.

Пограничните судири се чини дека ескалирале меѓу борците на либанскиот Хезболах и израелската армија, предупредија мировниците на ОН. Хезболах вчера ги нападна позициите на израелската армија и пограничното село Штула, додека Израел возврати со удари.

Би можело да ве интересира

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

Израел испраќа тим во Париз на мировни преговори, го предводи шефот на Мосад

ВИДЕО: Напад во Ерусалим, има мртви

ВИДЕО: Неухранетоста и болестите ќе доведат до „експлозија на смртност“ кај децата во Газа