Истражување: Вакцината Фајзер дава најсилен имунолошки одговор, Русите ги оспоруваат резултатите

Од:

Вакцината на „Фајзер – Бионтек“ дава најсилен имунолошки одговор на телото против Ковид-19 од четирите вакцини тестирани во студија објавена во списанието „Cell Host and Microbe“. Според ова истражување, луѓето вакцинирани со „Синофарм“ може да бидат најподложни на Ковид.

dobivaj vesti na viber

Истражувачите го споредија имунолошкиот одговор на телото кај луѓе вакцинирани со „Фајзер“, „Астразенека“, „Спутник“ и „Синофарм“, а студијата беше спроведена во јули на 196 целосно вакцинирани лица во Монголија, каде што се користат сите четири типа вакцини, што е реткост.

Нивоата на неутрализирачки антитела варираат во голема мера во секоја од четирите групи вакцини.

Релативно ниски концентрации на антитела се развиле со вакцинација со „Синофарм“ и „Спутник“, умерени нивоа на антитела развиле оние кои биле вакцинирани со „Астразенека“, а најмногу оние со „Фајзер“.

Русите го оспорија истражувањето

Причините за разликите во имунолошкиот одговор на организмот по вакцинацијата со споменатите четири вакцини сега се предмет на интензивно истражување на експертите.

Веројатно ќе вклучи фактори како што се количината на активна состојка во секоја доза од вакцината, како и интервалот помеѓу првата и втората доза, напишаа авторите на студијата во која учествуваа научници од Универзитетот Стенфорд, Фондацијата Оно и Националниот центар за заразни болести во Улан Батор. Резултатите од студијата беа објавени во четвртокот.

И варијациите во начинот на кој се давале вакцините играле улога во добиените резултати.

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ), кој беше вклучен во развојот на руската вакцина и е задолжен за нејзината меѓународна дистрибуција вели дека споредбите на перформансите на вакцината се погрешни бидејќи поминало повеќе време помеѓу администрирањето доза на Спутник В и мерење на антителата отколку со другите вакцини.

РДИФ исто така истакнува дека луѓето кои биле вакцинирани со Спутник биле во просек 10 години постари од оние кои примиле други вакцини.

Би можело да ве интересира

Белгиски научници открија како да го блокираат коронавирусот

Лекот против корона на Фајзер е неефикасен во спречување на ширењето на вирусот

Жена од Шпанија двапати имала ковид за 20 дена, се заразила со две различни варијанти

Катерина Павлова-Николовска

Новите антивирусни лекови делуваат на симптомите на Ковид за неколку часа

Студија: Луѓето кои носат очила имаат помал ризик да се заразат со коронавирус

Катерина Павлова-Николовска

Истражување: Короната го зголемува ризикот од згрутчувања кај луѓето кои имале поблага форма