Еден од осум луѓе кои страдаат од коронавирус развива најмалку еден симптом на долгорочен ковид

Од:

Еден од осум луѓе кои страдаат од коронавирус развива барем еден симптом на долгорочен ковид, според едно од најобемните студии до сега. Со повеќе од половина милијарда случаи на коронавирус регистрирани ширум светот од почетокот на пандемијата, расте загриженоста за долготрајните симптоми на ковид.

Сепак, речиси ниту едно од постојните истражувања не ги споредило луѓето кои долго време боледуваат од Ковид со луѓе кои никогаш не биле заразени, па можно е некои од здравствените проблеми да не се предизвикани од вирусот. Како дел од новата студија објавена во медицинското списание The Lancet, повеќе од 76.400 возрасни лица во Холандија пополниле онлајн прашалник за 23 вообичаени долгорочни симптоми на ковид.

Помеѓу март 2020 година и август 2021 година, секој учесник го пополнил прашалникот 24 пати. Во овој период, повеќе од 4.200 од нив – 5,5 проценти – пријавиле дека имаат Ковид. Од оние со Ковид, повеќе од 21 процент имале барем еден нов или сериозно влошен симптом три до пет месеци откако се заразиле.

Сепак, скоро девет проценти од контролната група не-Ковид пријавиле слично зголемување. Ова сугерира дека 12,7 отсто од оние кои имале Ковид – околу еден од осум луѓе – страдале од долгорочни симптоми, се вели во студијата.

Истражувањето, исто така, забележа симптоми пред и по инфекцијата со Ковид, што им овозможи на истражувачите дополнително да утврдат што е поврзано со вирусот. Утврдено е дека вообичаените долгорочни симптоми на Ковид вклучуваат болка во градите, отежнато дишење, болки во мускулите, губење на вкус и мирис и општ замор.

Еден од авторите на студијата, Аранка Балеринг од Универзитетот во Гронинген во Холандија, рече дека продолжениот ковид е „итен проблем со зголемување на човечките жртви“.

„Со гледање на симптомите кај незаразена контролна група и кај поединци пред и по инфекцијата со САРС-КоВ-2, можеме да ги објасниме симптомите кои можеби произлегле од здравствените аспекти на пандемијата на незаразна болест, како што е стресот предизвикан од ограничувања и несигурност, ” рече таа.

Авторите на студијата рекоа дека истражувањето е ограничено со тоа што не ги опфаќа подоцнежните варијанти како што се делта и омикрон и не собира информации за некои симптоми како што е маглата во мозокот, кои оттогаш се сметаат за вообичаен знак за продолжена ковид.

Вториот автор на студијата, Џудит Росмален, рече дека „идните истражувања треба да вклучуваат симптоми на ментално здравје“ како депресија и анксиозност, како и аспекти како што се магла во мозокот, несоница и чувство на замор дури и по мал напор.

Кристофер Брајтлинг и Рејчел Еванс, експерти од Универзитетот во Лестер во Обединетото Кралство кои не беа вклучени во студијата, рекоа дека тоа е „голем напредок“ во однос на претходното долгорочно истражување на ковид, бидејќи вклучуваше неинфицирана контролна група.

Податоците од други студии“ сугерираат дека има помала стапка на долгорочен ковид кај луѓето кои биле вакцинирани или биле заразени со варијантата омикрон, забележаа тие во сродниот коментар во Лансет.

Би можело да ве интересира

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Павлова-Николовска

Папа Франциск: За време на пандемијата и војната во Украина, ОН ги покажаа своите ограничувања

Европската агенција за лекови ја препорача адаптираната бустер вакцина на Фајзер

Коронавирусот е направен во лабораторија тврди руското Министерство за одбрана

Објавени нови истражувања за потеклото на коронавирусот

Пандемијата од Ковид-19 не е завршена порачува шефот на СЗО

Катерина Павлова-Николовска