Исламска држава презеде одговорност за нападот во кој загинаа 11 египетски војници

Од:

Терористичката организација Исламска држава денеска презеде одговорност за нападот во Синај во кој загинаа 11 припадници на египетската војска.

Завчерашниот нападот на воената станица во Синај, каде дејствуваат радикални ќелии поврзани со Исламска држава го осудија повеќе држави во светот.

Африканската Унија, Париз, Вашингтон, како и Картум, го осудија, како што го нарекоа, „терористичкиот“ чин.

Претседателот на Египет, Абдел Фатех ал Сиси нагласи дека, ова „нема да ја разниша одлучноста на земјата и на нејзината војска да стават крај на злото на тероризмот“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Државјанка на БиХ во Данска за помагање на „Исламска држава“ осудена на 4 години затвор

Британката која се приклучи на Исламска држава, не може да се врати во Велика Британија

Ана Ололовска

Најмалку 11 загинати, повеќето цивили, во нападот во Сирија кој се припишува на терористичката ИД

Американската војска го убила лидерот на Исламската држава во северна Сомалија

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот врз светото место Шах Чераг во Иран

Објавена листа со 15 македонски државјани кои се бореле за ИСИС во Сирија

Катерина Павлова-Николовска