Ирак: САД формално ја завршија борбената мисија

Од:

Ирак и коалицијата предводена од САД ја завршија последната рунда технички преговори за формална транзиција од борбена мисија задолжена за искоренување на екстремистичката група ИД, во советодавна мисија за помош на ирачките сили, соопштија денеска безбедносните власти.

dobivaj vesti na viber

– Разговорите фокусирани на транзицијата формално ја завршуваат борбената мисија на коалицијата, изјави ирачкиот советник за национална безбедност Касим ал Араиџи.

Тој истакна дека коалицијата ќе продолжи да обезбедува помош, совети и обука за ирачките сили.

Изјавата ја потврдува одлуката на администрацијата на претседателот на САД, Џо Бајден од јули да ја заврши американската борбена мисија во Ирак до 31 декември.

Во Ирак остануваат околу 2.500 американски војници. Не се знае колку ќе останат во следната фаза од коалициската помош.

Би можело да ве интересира

Седуммина загинати во песочна бура што ги зафати Ирак и Сирија

А1он

Ирак, САД и Франција потпишаа договори за увоз на напредно оружје и зајакнување на артилерија

Ана Ололовска

Над илјада Ирачани завршија во болница поради последици од песочната бура

Ана Ололовска

Група туристи од Ирак исчезнала во Москва

Ана Ололовска

Турција ја прогласи успешна воената операција против ПКК во Ирак

Ана Ололовска

Иран и Саудиска Арабија ги продолжија преговорите во Ирак по неколкумесечна пауза

Ана Ололовска