Ирак и Левант го блокира доставувањето храна и лекови до сирискиот град Дејр ал Зур

Од:

Џихадистичката групација Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ) го спречува доставувањето на пратките со лекови и храна до десетици илјади Сиријци во регионот на источниот град Дејр ал Зур, соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права, со седиште во Лондон.

Некои делови од градот, кои се наоѓа под контрола на други исламистички бунтовници, кои се борат против борците од ИДИЛ, се под опсада, откако исламистичката групација почна на 30 април масовен напад, врз источните, западните и југозападните региони на градот. Како резултат на борбите борците од ИДИЛ ја презедоа контролата врз главниот влез кон Дејр ал Зур.

Сирискиот центар алармира дека некои делови од градот, во кој живеат 25 илјади жители, се недостапни за возилата, кои доставуваат храна и лекови, како и за возилата на брза помош.

Според информациите на Центарот околу 40 борци загинале во судирите од 30 април, од кои 245 од редовите на ИДИЛ и нивните сојузници.

Би можело да ве интересира

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Ана Ололовска

Ал-Кадими: Во Ирак веќе не се потребни американски војници за борбата против ИД

Ана Ололовска

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ана Ололовска

Со дрон нападната американска воена база во ирачки Курдистан, нема повредени

Ана Ололовска

Крвав напад на пазар во Багдад, дваесетина загинати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

Жарко Настоски

Leave a Comment

sixteen + 20 =